Jag har gjort en enkel tårta täckt med smörkräm, fylld med jordgubbssylt och en tårtbotten smaksatt med vanilj. Jag smaksatte smörkrämen med vanilj och färgade med några droppar röd karamell-färg. Det går även att smaksätta med ca 1 msk kakao för chokladsmak, 1 msk starkt kaffe för mocca smak med mera!
Gör såhär, smörkräm:
- Rör smöret mjukt,
- Tillsätt socker & vaniljsocker
- Rör eller vispa några minuter tills sockret löst sig och du har en jämn fluffig kräm
- Smörkrämen är sen klar att användas!
- Tillsätt ev. smaksättning
- Tillsätt ev. färgsättning
Lyckas med en tårta, Tips 1. Nagga lite i varje färdig botten för att sylten och vaniljkrämen (eller annan smaksättning) kan rinna ner lite i små hål, det kommer så bli mycket saftigare!
Lyckas med en tårta Tips 2. Grädda tårtbotten försiktigt, jag gräddade min botten i en liten form ca 15 cm. Grädda en stor botten i lägre temperatur och längre tid för att det ska bli saftigare. Jag gräddade mina mini bottnar i ca 20 min på ca 150 – 160 grader. En stor botten behöver då gräddas i ca 40 – 50 minuter.
hihi vilken söt! ^^
Så fin och vilka härliga färger.
GLAD PÅSK
Söt 🙂